Mocowania akumulatorów samochodowych.

on
Categories: Bez kategorii

Dobór akumulatora samochodowego do naszego pojazdu potrafi przysporzyć problemów. Kiedy buszujemy w Internecie, jesteśmy zalewani informacjami na temat różnego rodzaju typów, czy to biegunów, czy mocowań. Często ukrytych pod tajemniczymi symbolami. Jak sprawdzić, czy dany typ będzie pasował do naszego auta? To nie jest kwestia tylko odpowiedniego prądu, pojemności czy polaryzacji. Dziś zajmiemy się symbolami mocowań akumulatorów samochodowych, dostępnych na polskim rynku. Jakie mocowania akumulatorów są najpopularniejsze?

Rodzaje mocowań:

Mocowania akumulatorów - rodzaje.

Tabela przedstawia najczęściej spotykane typy mocowań akumulatorów, stosowane przez producentów. Zdecydowanie najpowszechniej w autach europejskich spotkamy się z mocowaniem typu B13. Posiada szynę montażową o wysokości 10,5 milimetra na dłuższym, ale też krótszym boku. Jest ono zwykle stosowane w standardowych rodzajach skrzynek (o skrzynkach pomówimy kolejnym razem ;)). Wygląda ono następująco:

mocowanie akumulatora B13

Tu na przykładzie akumulatora ERSTE Endurance+, model R377

Drugim pod kątem popularności będzie mocowanie B1, które nie posiada już szyny montażowej na krótszym, a jedynie na dłuższym boku. Tak jak poniżej:

mocowanie akumulatora B1

Na akumulatorze A-mega AGRO 12V 120Ah 950A.

Inne rodzaje mocowania akumulatorów stosuje się już trochę rzadziej niż dwa powyższe. Warto tu też zaznaczyć, że czasem bateria nie ma dedykowanego mocowania, co często oznacza się terminem B0. Jak na poniższym obrazku (akumulator Hankook S46B24L):

Mocowania akumulatorów - B0 (lub brak).

Jak wyżej wspomnieliśmy – z innymi typami na europejskim rynku spotkamy się rzadziej (opisane są one bardziej szczegółowo w tabelce na początku wpisu).

W razie wątpliwości – skontaktujmy się z fachowcami w sklepie. Dzięki temu unikniemy ewentualnej wpadki przy doborze akumulatora w naszym samochodzie. Oczywiście w ERBAT Akumulatory zajmiemy się Wami kompleksowo. Nie tylko dobierzemy odpowiedni akumulator, ale też przeprowadzimy ewentualną diagnostykę i zamontujemy nową baterię.