Ochrona środowiska i opłata depozytowa za niezdany akumulator.

Porzucane baterie samochodowe mogą stanowić poważne obciążenie dla środowiska naturalnego. Ochrona środowiska jest bardzo istotna i aby chronić nasza przyrodę, musimy stosować się do przepisów dotyczących recyclingu starych akumulatorów. Zgodnie z prawem, kupując nowy akumulator, klient musi oddać starą baterię. Jeśli nie może tego zrobić, nalicza się opłatę depozytową w wysokości 30 zł. Opłatę depozytową zwraca się, jeśli klient w ciągu 30 dni zwróci w zamian stary akumulator kwasowo-ołowiowy. Przepis nie rozróżnia w tym aspekcie sprzedaży stacjonarnej i internetowej.

W przypadku zakupu akumulatora kwasowo-ołowiowego objętego obowiązkiem zwrotu/depozytu w naszym sklepie online, sytuacja nie ulega zmianie. Do zamówienia doliczona zostaje domyślnie kaucja w wysokości 30 zł, a do paczki z akumulatorem dodany będzie dokument, po wypełnieniu którego przez klienta i zapakowaniu starego akumulatora, wyślemy kuriera po odbiór zużytej baterii, następnie zwrócimy opłatę depozytową.

UWAGA! Obowiązek oddania starego akumulatora nie obowiązuje przy zakupie na firmę! Dotyczy tylko osób fizycznych!

Procedura odbioru starej baterii wygląda następująco:
– Nowy akumulator wysyłany jest w plastikowym kontenerze zwrotnym.
– Po otrzymaniu i wyjęciu nowego akumulatora należy spakować do pojemnika stary (można wykorzystać wysłane przez nas materiały)
– Po spakowaniu starej baterii prosimy o skontaktowanie się z naszym sklepem – my zamawiamy wtedy na nasz koszt kuriera, który odbierze od Państwa baterię i wysyłamy e-mailem list przewozowy, który należy nakleić na wieko kontenera.
Kurier odbiera baterię i przywozi ją do nas.

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.
– Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o prawie ochrony środowiska.

Gdzie oddać starą baterię?

Stary akumulator mona też zdać w naszym sklepie: ERBAT Akumulatory, pod adresem: ul. Harcerska 22, 97-400 Bełchatów oraz w oddziale naszego sklepu w Nysie, pod adresem: ul. Piłsudskiego 1A, 48-303 Nysa.

Ochrona środowiska, opłata depozytowa za niezdany akumulator, konieczność oddania starej baterii przy zakupie nowego akumulatora.

Dbajmy wspólnie o nasze otoczenie – pamiętajmy, że wyrzucanie starych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i niezdawanie ich do punktów odbioru jest karalne. Baterie zawierają wiele szkodliwych substancji, jak ołów, kadm, rtęć czy żrący elektrolit – w ich przypadku ochrona środowiska jest szczególnie ważna!
(Na zdjęciu – karta ostrzegawcza na naszym akumulatorze ERSTE Endurance+ 12V 66Ah 650A R266.)