Skrzynki akumulatora: typy i wymiary.

on
Categories: Dobór akumulatora

Ostatnim razem zajmowaliśmy się najpopularniejszymi typami mocowań akumulatora samochodowego. Tym razem przejdziemy do innego zagadnienia, ułatwiającego dobór baterii do naszego pojazdu – do najczęściej spotykanych rodzajów skrzynki akumulatora.

Podział: skrzynki europejskie i azjatyckie.

Najczęściej występujące na polskim rynku motoryzacyjnym akumulatory możemy podzielić na dwie grupy: typ europejski i typ azjatycki. Typ azjatycki charakteryzuje się słupkami silniej wystającymi z obudowy. Dobrze to widać chociażby na poniższej fotografii dwóch akumulatorów Yuasa (ponadto niektóre z akumulatorów azjatyckich, szczególnie o mniejszych pojemnościach, mają też słupki cieńsze, niż ich europejskie odpowiedniki).

Zdjęcie prezentujące różnicę pomiędzy europejskim i azjatyckim typem skrzynki akumulatora.

Po lewej akumulator w skrzynce typu europejskiego. Po prawej zaś – typ azjatycki. Jak widać, w typie europejskim słupki są “spasowane” z wieczkiem akumulatora. Natomiast w typie azjatyckim – wystające. Po tym przede wszystkim i najszybciej możemy rozpoznać, z jakiego typu baterią mamy do czynienia.

Skrzynki i ich wielkości w obu typach są ustandaryzowane wymiarowo. Tzn. różnice między akumulatorami różnych producentów w tym samym rodzaju skrzynki nie powinny być wyższe niż liczone w milimetrach, wynikających z drobnych wariacji procesu produkcyjnego. Poniżej podajemy standardowe wymiary skrzynek akumulatorów samochodowych obu rodzajów:

Wymiary skrzynek akumulatorów europejskich:

Skrzynki europejskie charakteryzują się standardową szerokością 175 mm i dwiema wysokościami: wyróżniamy tu bowiem akumulatory wysokie (190 mm) i niskie (175 mm wysokości). Te ostatnie będą miały dodatkową literkę “B” w oznaczeniu typu:

Wymiary skrzynek akumulatorów azjatyckich:

Azjatyckie rodzaje skrzynki akumulatora charakteryzują się mniejszą ilością typów:

Oczywiście bez względu na to, że baterię do naszego pojazdu musimy dobrać pod kątem prawidłowego wymiaru skrzynki akumulatora, należy pamiętać o innych aspektach. Po pierwsze – odpowiednia pojemność. Po drugie – moc rozruchowa. Na koniec – prawidłowa polaryzacja (lewy lub prawy plus). Tak czy owak – jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości przy doborze akumulatora do naszego pojazdu – najlepiej udać się do wyspecjalizowanego serwisu.

W ERBAT Akumulatory zajmiemy się nie tylko profesjonalnym doradztwem i doborem, ale i montażem akumulatora w Państwa samochodzie. Jeśli jesteście od nas daleko, zapraszamy do kontaktu telefonicznego, a także do naszego sklepu online, oferującego szeroki asortyment akumulatorów i akcesoriów.